Styl Shaker bądź bardziej swojsko – Szejker wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Zapoczątkowała go w drugiej połowie XIX stulecia ortodoksyjna sekta religijna o tej samej nazwie której członkowie uparli się że będą się otaczać przedmiotami praktycznymi, utylitarnymi a jednocześnie pięknymi w swojej prostocie. Szejkersi byli ludźmi nad wyraz praktycznymi, wynaleźli (i udostępnili swój wynalazek) np. piłę tarczową. Byli prekursorami w zakresie mechanizacji budowy mebli – z powodzeniem stosowali wszelkie nowinki techniczne (np. silnik spalinowy) do napędu maszyn przyspieszających pracę w ich manufakturach. Specyficzny styl oparty na założeniu, że proste, bogobojne życie w celibacie jest zdecydowanie bardziej bogobojne jeżeli otacza je ład i harmonia był wielką inspiracją dla wielu późniejszych szkół designu. W tym tej najbardziej znanej – BAUHAUSU. Tyle tytułem wstępu.
Skrzynię wykonałem z sosny. Boki to lita deska, nieklejona, dzięki czemu rysunek słojów jest spójny. Wieko klejone z trzech kawałków. Użyłem kleju kostnego ze względu na dosyć ciasne pasowanie wczepów. Projekt w całości wykonany przy pomocy narzędzi ręcznych.

DSCN7783

Budowę zacząłem od przestrugania materiału na poszczególne elementy. Grubość ścianek korpusu wedle uznania. Uznałem, że 3/4” to rozsądny kompromis pomiędzy stabilnością a wagą mebelka.

DSCN7838

Ścianki korpusu łączone przy pomocy wczepów.

DSCN7856

Wnętrze będzie zawierać zamykaną kasetkę na drobne bibeloty. Zdjęcie pokazuje wykonanie gniazda pod ścianki kasetki.

DSCN7879

Wieko wykonane z buczyny wpasowane w boki skrzyni za pomocą okrągłych czopów stanowiących zawiasę.

 

Gotowy mebel można wyposażyć w uchwyty.
Wykończenie to szelak pokryty ochronną warstwą wodorozcieńczalnego lakieru oraz wosk.

DSCN7926

I to na tyle. Do następnego razu…