Taka ciekawostka dla ciekawskich. Nazwiska, inicjały na starych narzędziach – trochę jak napisy na nagrobkach na starym cmentarzu. Po co? Polizane – zaklepane? Żeby wszyscy wiedzieli, czyje to narzędzia? Też, ale…musimy wrócić do pojęcia cechu. Albo cechów.

Rzemiosło miejskie w większości było wokół cechów skupione. Cechy stanowiły ogromną siłę i często decydowały o czyimś być albo nie być. Ustalały ceny wyrobów, ustalały kompetencje, gwarantowały określoną jakość wyrobów zrzeszonych rzemieślników. Oczywiście nic za darmo – rzemieślnicy opłacali składki. Czasami niemałe. Cech był również w pewnym sensie niegdysiejszym ZUS-em. Na ten przykład – angielskie cechy umożliwiały ubezpieczenie narzędzi. A jak wiadomo ich utrata mogła być bardzo brzemienna w skutkach – np. rzemieślnik umierał z głodu. Wraz z rodziną. I znajomymi. Może się trochę zagalopowałem.

Dość powiedzieć, że ubezpieczenie narzędzi – szczególnie dla stolarzy pracujących poza bezpiecznym warsztatem było sprawą istotną.  W tym celu należało opłacić dodatkową składkę i oznaczyć narzędzia swoim nazwiskiem. No właśnie – oznaczyć. Nieoznaczone narzędzia nie podlegały ubezpieczeniu. Wraz z pierwszymi dłutami, miarami czy co tam jeszcze, praktykant zamawiał u specjalisty „stempel” którym oznaczał wszystkie narzędzia. Często spotykam narzędzia na których są dwa, a czasem trzy nazwiska albo inicjały.  Mam wrażenie, że szczególnie piły bywały gorliwie ostemplowywane – być może dla tego, że były to jedne z najcenniejszych narzędzi. I najdroższych. Służyły często kilku pokoleniom.

Taka ciekawostka wygrzebana w XIX-sto wiecznych publikacjach. Żeby mi nie uleciało…