Pewnie powiecie – jaka tam tajemnica…dojeżdżasz do bramki, płacisz jak za zboże i klnąc na czym świat stoi jedziesz dalej. Ale ja o czym innym chciałem. O modnej ostatnio stali z której wykonuje się noże do strugów i dłuta, oznaczonej właśnie tym tajemniczym kryptonimem.

hdr

Hock A2

Można się w tym pogubić. Kiedyś tego nie było. Po prostu stal była albo dobra albo nie. Albo dawała się porządnie naostrzyć i trzymała tę ostrość albo nie. Proste? No właśnie nie bardzo. To czy dana stal nadaje się na ostrze do obróbki drewna zależy od wielu czynników i nawet nie będę udawał, że się na tym znam. Nie będę więc opisywał właściwości na poziomie krystalicznym, struktury i twardości. Nie znam się na tym i kropka. Mam natomiast pojęcie jak sprawują się „standardowe” ostrza Stanleya a jak ich zamienniki wykonane właśnie ze stali A2.

6r90TT

Record #7 z zestawem Hocka, obok oryginalny nóż z odchylakiem

Firmy Hock nie będę przedstawiał bo każdy może sobie wyguglować niezbędne informacje np. tutaj. Dodam tylko, że zamienniki noży i odchylaków idealnie pasują do wszystkich Stanleyów i Recordów oraz ich klonów. Nie trzeba nic przerabiać. Te ostrza nie są zauważalnie grubsze co może niektórych martwić ale nie w grubości tkwi siła stali A2 (Hock produkuje też ostrza ze „zwykłej” stali węglowej oczywiście). Również nie w jakichś kosmicznych możliwościach naostrzenia – owszem ostrość przyjmuje dobrą, nie można narzekać. Siła stali A2 tkwi w tym, że raz naostrzona trzyma tę ostrość i trzyma i trzyma, potem już może nie trzyma ale dalej działa – po prostu trzeba mocniej docisnąć strug. Oryginalne noże Stanleya można naostrzyć do podobnego poziomu bez problemu ale „jad” znika po chwili, a po dłuższej chwili nóż po prostu przestaje działać – tak jakby ostrze wywijało się na drugą stronę. Ze stalą A2 jest inaczej – w efekcie, ostrzenie jest konieczne zdecydowanie rzadziej w związku z czym jest więcej czasu na stolarstwo!

Stal idealna? Na pewno nie! Taka chyba nie istnieje. Ale fajnie było by mieć noże z A-dwójki w narzędziach których ostrzenie jest upierdliwe -np. w wyżłabiaku, strugach profilowych, dłutach kształtowych, strugach ze skośnym ostrzem itp.

Uik6pU

Mój spustnik Recorda jakoś nie narzeka…

PS. Wysoka cena jest cechą wspólną autostrady i ostrzy oznaczonych A2…widać luksus kosztuje.