Witajcie po małej przerwie spowodowanej przerwą. A raczej wyrwą. Czasową wyrwą, ponieważ czuję jak by mi ten miesiąc ktoś wyrwał z życiorysu. W tym czasie oczywiście nie próżnowałem. Być może już niedługo owo „niepróżnowanie” zaowocuje w widoczny sposób ale na razie musi Wam – drodzy Czytelnicy – wystarczyć lakoniczne stwierdzenie – nie miałem nic ciekawego do powiedzenia. A jak nie mam nic do powiedzenia to milczę. I słucham innych. Taki mam dziwny zwyczaj…

Coś sobie jednak przypomniałem – w trakcie realizacji miniserii artykułów o „Rubanku”, pominąłem jeden ważny element o którym należy wspomnieć – jak rozpoznać czy odchylak jest ustawiony dostatecznie blisko krawędzi tnącej, tak żeby spełniał swoją rolę – czyli zapobiegał poderwaniom włókien drewna w miejscach „trudnostrugalnych”?

Jakiś czas temu oglądałem nagranie wideo które powstało w trakcie badań laboratoryjnych nad rolą i działaniem odchylaka w trakcie strugania. Badania prowadzili Japończycy więc wiecie, superdokładne maszyny, powiększenia pod mikroskopem…bardzo pouczające. Wyszło mi, że aby dokładnie ustawić odchylak – muszę zainwestować w sprzęt rodem z Gwiezdnych Wojen (BTW. oglądał ktoś już Hana Solo?). Wrodzona podejrzliwość zapędziła mnie do strugnicy – nie ma bata – musi być inny sposób. I jest.

Wystarczy obserwować strużynę w trakcie strugania…

Odchylak2_1

Odchylak ustawiony ustawiony 1,5 – 2 mm od krawędzi noża

Przy takim ustawieniu odchylaka uzyskamy taką strużynę…

Odchylak2_2

Strużyny zwijają się w serpentyny

Działanie odchylaka w takiej pozycji jest znikome. Struga się łatwiej ale uzyskana powierzchnia może nie być pozbawiona poderwań włókien.

Odchylak1_2

Odchylak blisko krawędzi noża

Przy właściwym (do tego typu strugania) ustawieniu odchylaka otrzymamy takie strużyny…

 

Odchylak1_1

A to się dzieje jak odchylak jest ustawiony właściwie

Wyglądają zupełnie inaczej. Są „naprężone”, nie zwijają się w serpentyny. To znak, że odchylak robi swoją robotę. Teraz, uzyskana powierzchnia będzie gładka i bez wyrwań. Nie oznacza to, że zawsze musimy ustawiać odchylak tak blisko krawędzi tnącej – w przypadku materiału który nie stwarza problemów warto pozostać przy sytuacji nr 1 – łatwiej się pracuje.

Tak że tego…suwmiarka się nie przyda. Jeżeli potrzebujemy suwmiarki w trakcie budowy drewnianych mebli ręcznymi narzędziami to znak, że robimy coś źle 😉

I na koniec – pokazuję książkowy sposób wyciągania noża z drewnianego struga.

Wedge_inst

 

Klin należy ręcznie zluzować poprzez „wykolebanie” go z gniazda. Rozsądek podpowiada, że ta sztuka nam się nie uda jeżeli uprzednio wbiliśmy klin „na chama”. Jeżeli tak zrobiliśmy to pewnie dlatego, że klin jest nieprzygotowany, albo uszkodzony albo łożysko noża jest…bla bla bla – już wiecie o co chodzi. A jeżeli nie – to zachęcam do przeczytania od początku cyklu o Rubanku.